1878 yılında sona eren Osmanlı Rus savaşı sonrası topraklarında rahat yaşayamayan halk 1896 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'nin farklı yerlerine göçetmişlerdir; bunların bir kısmıda Çanakkale'nin Çan ilçesine yerleşmişlerdir. Aslen Bulgaristan göçmeni olan Baki Usta 1956 yılında Çanakkale de dünyaya gelmiştir. Daha çocuk yaşta Çanakkale'den izmir'e gelen Baki Usta burada farkı bir çok iş yaptıktan sonra pastanede çalışmaya başlamıştır. Bu zaman zarfı içerisinde askerlik görevini de yerine getip evlenen Baki Usta 1982 yılına kadar pastanede usta olarak çalışmıştır; aynı yıl içerisinde seyyar olarak kokoreççiliğe başlamıştır.

1991 yılında ufak vede salaş bir dükkan olarak hizmete devam etmiştir. 2000 yılından itibaren oğlu Volkan ile çalışma hayatına devam eden Baki Usta; 2005 yılının kasım ayından itibarende şimdi ki olduğu adreste "baba-oğul" çalışmanın vermiş olduğu güç ve güven ile daha temiz, hijyenik ve de günümüze uygun rahat koşullarda ki işletmesinde hizmete devam etmektedir.

1982 yılından günümüze kadar İzmir - Karşıyaka Şemikler semtinde hizmet veren Baki Usta nın İzmir'i aşan na- mını müşteri portföyünde görmek mümkün. Öyle ki her kesimden insana hitap eden Baki Ustanın müşterilerinin arasında doktor, esnaf, işletmeci, mühendis olmasının yanı sıra birçok tanınmış ya da tanınmamış siyasetçi sanatçı sporcu iş adamları yer almaktadır.

Çeyrek asırı geçen başarılı meslek hayatının haklı mutluluğunu yaşayan Baki Usta başarısının en önemli unsurlarını "Temizlik, tazelik, güleryüz, istikrar" olarak sıralamaktadır.

Baki Usta işinde başarılı olduğunu müşterisinden aldığı olumlu eleştirilerinin gözler önüne serdiğini söylüyor ve de diyor ki "Başka yerlerde İstanbul Kokoreç, Ankara Kokoreç v.b gibi genelleme ile anılmasına karşın İzmir'de "Kokoreççi Baki Usta" ya da "Baki Usta' nın Kokoreçi" diye anılmaktadır". Bundan son derece memnun olduğunu dile getiren Baki Usta gelen yoğun franchising tekliflerinin içinde lokasyonu gerçek anlamda uygun KOKOREÇÇİ BAKİ USTA prensiplerine uyacak teklifleri değerlendirilecektir.